SK Polaban
Nymburk
previous arrow
next arrow
Slider

Historie klubu

Historie Polabanu v datech:

1900 – studenti Nymburského reálného gymnázia zakládají klub SK Polaban Nymburk.

1900 – První zápas odehrál proti SK Český Brod a zvítězil v něm 3:0.

1902 – tragicky zahynuli 3 hráči klubu (utonuli na Labi).

1903 – činnost klubu byla zastavena (veřejné mínění se postavilo proti klubu).

1909 (18. srpna) –  založení klubu SK Polaban Nymburk – v restauraci U Matějků (v prostorách současného Dělnického domu) na ustavující schůzi sportovního klubu. Více zdePři svém ustavení měl 42 členů. Roční příspěvky činily 5 korun pro zaměstnané a 3 koruny pro nezaměstnané. Předsedou byl v nepřítomnosti 28 hlasy zvolen MUDr. Antonín Brzorád, pobývající v té době jako hulán na vojenském cvičení ve Vysokém Mýtě.

1910 – Polaban hraje poprvé proti Spartě i Slávii

1920 – Polaban získává od předsedy doktora Brzoráda darem pozemek za plynárnou a začíná se stavět stadion. Do té doby hráli na již neexistujícím hřišti blízko labského ramene zvané „V Břízkách“

1926 (23. května) – První derby o body mezi Polabanem a AFK Nymburk (vznikl v tomtéž roce sloučením nymburských klubů Sparty s Čechií).

1936 – V rámci klubových oslav a též šedesátých narozenin předsedy klubu MUDr. Antonína Brzoráda bylo hřiště za plynárnou přejmenováno na Stadión dr. Brzoráda.

1941 – Polaban postupuje do první ligy. Více zdeZápasy v kvalifikaci: Ve Strakonicích zvítězil Polaban 3:1, doma 3:2 prohrál s ASO Olomouc a v dalším zápase, který v ochozech sledovalo 6000 diváků, zvítězil proti SK Nusle 2:1. V odvetě se Strakonicemi dokázal Polaban po trefě Pajkrta zvítězit a v Olomouci prohrál 3:6. Následoval zápas proti SK Nusle, který se odehrál 25. července a přišlo se na něj podívat 20 000 diváků. Díky remíze 2:2 se Polaban probojoval do nejvyšší soutěže, tedy do Českomoravské ligy.

1941/1942 – Polaban v první lize.Více zdePrvní dvě utkání v nové soutěži nedopadla pro Polaban nejlépe. V prvním utkání se střetl na venkovním hřišti s loňským mistrem pražskou Slavií, se kterou prohrál 2:7. Druhé utkání sehráli fotbalisté Polabanu v Plzni, kde prohráli 5:0. První domácí zápas sehráli proti SK Pardubice, ale ani v tomto střetnutí nedokázali protivníka porazit, 0:2. Třetí zápas na hřišti soupeře sehrál Polaban v Brně a dočkal se další porážky, tentokrát 1:6. Vítězství si poprvé připsali proti ASO Olomouc.
(2:0), která postoupila do ligy společně s Polabanem. Následovala porážka 1:3 s SK Plzeň, 2:6 s Bohemians Praha. Druhé vítězství si nymburští připsali proti týmu Baťa Zlín 4:3 a remízu si odvezli z Kladna (3:3). Další remízový zápas se na domácím stadionu odehrál proti Spartě Praha (1:1), která tou dobou uzavírala tabulku. Poslední bod si Polaban přivezl z Prostějova a na konci podzimní části soutěže figuroval na 11. místě, poslední byla tou dobou Sparta s pouhými třemi body. O první jarní ligové body se hrálo 15. března na zasněženém hřišti proti kladenským fotbalistům 5:4. V dalším střetnutí přišla remíza 2:2 s Viktorií Plzeň, avšak po porážce 0:5 v Pardubicích zaujal Polaban předposlední místo. Následovala porážka se Židenicemi117 2:4, 0:2 v Olomouci. Poslední možnost jak se zachránit bylo naplno bodovat proti Bohemii 118, což se bohužel nepovedlo a po výsledku 2:2 už nebyla šance odvrátit sestup. Další porážku 1:8 si Polaban odvezl ze Zlína. Přesto však na následující zápas přišlo 9000 diváků, v Nymburce hrála Slavia Praha, která zvítězila 7:1, když čtyři branky zaznamenal Josef Bican, za domácí proměnil pokutový kop Kračmar. Předposlední zápas se hrál proti Spartě Praha, která balancovala na hraně sestupu, avšak proti Polabanu uspěla 5:1 a nakonec se v lize zachránila. Polaban se loučil s nejvyšší soutěží remízou 3:3 v Prostějově. Mistrem se stala Slavia a poslední dva celky Viktorie Plzeň a Polaban Nymburk sestoupili do divize českého venkova. Při své první ligové sezoně se Polabanu podařilo třikrát zvítězit, sedmkrát remizovat a dvanáctkrát odešel poražen při celkovém skóre 36:82.

1943/1944 – Polaban v první lize.Více zdePrvní zápas se Polabanu vydařil a proti SK Pardubice si připsal vítězství 6:2. Následující utkání 3:0 s SK Plzeň ohlašovalo před domácím střetnutím se Spartou Praha dobrou připravenost týmu. Rekordní návštěva 15 750 diváků sledovala sestavu domácích: Věchet, Tichý, Mukařovský, Kračmar, Vlnas, Kukal, Kvapil, Blažejovský, Šimek, Pajkrt, Čáp. Do 85. minuty vedl Polaban 2:1 a schylovalo se k senzaci, nakonec pouze remizoval 2:2, což ale znamenalo již pátý bod do tabulky. Proti Viktorii Žižkov se Polabanu tolik nedařilo a nakonec prohrál 2:5, následovala porážka 1:2 v domácím prostředí s ASO Olomouc. V Ostravě Polaban vedl 1:0, ale po třech brankách domácích po třetí za sebou prohrál. Sérii porážek utnulo mužstvo proti Nuslím, které porazilo 4:0. Do utkání proti Viktorii Plzeň nastoupilo oslabené mužstvo, které nakonec neodčinilo minulou porážku a prohrálo 3:5. V utkání na Slavii, která tou dobou aspirovala na titul, povolili obránci v prvním poločase domácím útočníkům pouze jedinou branku, nicméně ve druhé části hry vidělo 11 000 diváků v rozpětí 13 minut šest branek, takže původně slibný výsledek se zcela rozplynul v debakl 9:0. V dalším zápase pak překvapivě porazil Bohemii 3:2. Ve Zlíně se týmu příliš nedařilo a prohrál vysoko 1:7. Zápas se Židenicemi po brankách z pokutových kopů zůstal bez vítěze a skončil 1:1. Závěrečný podzimní zápas proti Kladnu fotbalisté nezvládli a prohráli 2:5. Po podzimní části byla v čele tabulky Sparta Praha se ziskem 25 bodů, přičemž jediný bod v celé soutěži ztratila proti Polabanu. Nymburský tým se umístil na deváté příčce s deseti body. Poslední byly tou dobou SK Pardubice se šesti body. Divácký průměr na domácích zápasech činil 5928 platících návštěvníků (celkem 41 500) na venkovních zápasech bylo číslo ještě vyšší, průměr 9266 a celkem 55 600 diváků.
Úvodní jarní mistrovská střetnutí nepřinesla příliš radosti do domácích řad, po porážce v Pardubicích 2:5 přišla ztráta i výsledkově hůře postaveným celkem SK Plzeň 1:3 na domácím hřišti. Následující zápas proti výborně hrající Spartě Praha Polabanu též nevyšel a prohrál 1:3. 18 000 diváků očekávalo lepší výsledek, neboť Sparta tou dobou porážela snadno všechny soupeře. S Viktorií Žižkov byl poločasový výsledek 0:0, ale na konci zápasu se radovali hráči Polabanu díky brankám Velíška, Kračmara a jedné vlastní branky, konečné skóre 3:1 přiřklo dva body do tabulky hráčům z Nymburka. S Olomoucí na jejich hřišti však nedokázali zopakovat výkon z předchozího zápasu a prohráli 1:3. Slezská Ostrava v Nymburce na hřišti za plynárnou nedokázala vstřelit ani jednu branku a prohrála 3:0. Jednou z branek se prezentoval výtečný střelec Polabanu Pajkrt, který skóroval přímo z rohového kopu. Sedmé jarní kolo nabídlo duel s Nuslemi, kde nymburští dokázali uhrát remízu a připsat si tak jeden bod. V Plzni padla pouze jedna branka do hostující sítě (0:1). Následující zápas byl opět divácky velmi atraktivní, kdy do Nymburka přijela Slavie Praha. Po prvním poločase vedl Polaban 1:0, z čehož mělo kromě samotných hráčů radost i 12 000 diváků. Nakonec Slavia po zlepšeném výkonu a brankách Bicana zvítězila 5:2. Proti Bohemii Praha se prosadil z pokutového kopu nymburský Kvapil, a jelikož nikdo další už do konce zápasu branku nevsítil, zvítězil Nymburk v Praze 1:0. Se Zlínem zachránil pro Polaban remízu v 85. minutě Kračmar. Následovala porážka se Židenicemi 0:4. V závěrečném kole hrály o udržení v soutěži Bohemia Praha, ASO Olomouc a Polaban Nymburk. Všechna tři mužstva své poslední zápasy zvládla, Polaban porazil Kladno dokonce 8:0 a díky lepšímu skóre se v nejvyšší soutěži udržel. Tento ligový ročník vyhrála Sparta Praha před druhou Slavií a třetím Zlínem, Polaban skončil na 11. místě. Sestoupily celky Olomouce, SK Plzně a Nuslí.

1944/1945 – Polaban v první lize.Více zdePrvní poválečný ročník celostátní ligy byl rozdělen do dvou skupin o deseti účastnících v každé, sedm míst bylo přiděleno týmům z Čech a Slezska a tři místa obsadily celky ze Slovenska. Polaban byl nalosován do skupiny A. Hned v prvním kole se tým utkal se Spartou Praha, se kterou udržel vyrovnaný stav 2:2 až do 65. minuty, ale nakonec se hráči z Prahy radovali z výhry 4:2. V dalším utkání s pražským soupeřem, konkrétně Bohemians, inkasoval devětkrát a sám vstřelil pouze dvě branky. První bod si připsal na konto proti ŠK Bratislava (3:3) a stejným skóre skončil zápas s Čechií Karlín. V obou těchto střetnutích Polaban vedl. Ve dvou následujících utkáních nejprve na domácím stadionu porazil Ostravu 8:3, když po prvním poločase prohrával 2:3, ale ve druhé části se vzepjal a soupeři vstřelil šest branek. Ve druhém zápase ve Zlíně padlo dvanáct branek, devět z toho do sítě polabanského brankáře a jen tři do branky Zlína. Se Žilinou prohráli 3:4, ale v Baťovanech123 napravili poslední porážky a zvítězili 3:0. V posledním zápase podzimní části prohráli doma s Rakovníkem 3:5.
Ve skupině A byla po podzimu první Sparta Praha, Polaban obsadil osmé místo se šesti body, za ním byly už pouze Baťovany a Čechie Karlín. První místo ve skupině B si vybojovala Slavia Praha. Do jarních střetnutí vstupoval Polaban s jasným cílem udržet se v nejvyšší soutěži. Prvním týmem, který do Nymburka zavítal, byla Sparta Praha. Domácí hráči vedli už 2:0, ale Sparta poté vstřelila tři branky a zápas nakonec vyhrála. Následující zápas proti Bohemians Praha Polaban zvládl a zvítězil 3:2. Na zápas do Bratislavy byl vypraven pro fanoušky zvláštní vagon. Ani sto příznivců Polabanu však neodvrátilo prohru jejich týmu 3:4. V dalším kole přivítali fotbalisté Polabanu na svém hřišti Čechii Karlín, oba týmy se pohybovaly na sestupových příčkách, a i proto bylo důležité, že nymburský tým zvítězil 2:1. Následující tři zápasy však Polaban nezvládl, v Ostravě prohrál 2:3 s Baťou Zlín 3:5, a jelikož v Žilině šestkrát inkasoval a vstřelil pouze jedinou branku, nebyla již možnost, jak se v následujících zápasech zachránit a uhájit tak ligovou příslušnost i do další sezony. Poslední dvě střetnutí se hrála doma s týmem Baťovany (9:0) a s Rakovníkem (4:5). Skupinu A celostátní ligy tak vyhrála Sparta Praha, sestoupila mužstva Rakovníku, Čechie Karlín, Polabanu Nymburk a Baťovan. Ve skupině B zvítězila Slavia Praha a sestoupili Povážská Bystrica, Trnava, Prostějov a Pardubice. Ve dvoukolovém finále zvítězila Sparta 4:2 a 5:0 nad Slavií a získala titul mistra ligy. Nejlepším střelcem ligy se stav Josef Bican s 31 brankami, nejlepším nymburským střelcem byl Josef Pajkrt, který se umístil na pátém místě v tabulce střelců nejvyšší soutěže.

1945 – 2020 – Historie klubu v dalším období bude postupně dopracována

Historické názvy:

  • SK Nymburk (1900-1901)
  • SK Polaban Nymburk (1902-1948)
  • Lokomotiva Nymburk (1949-1952)
  • ČSD Nymburk (1952-1953)
  • Lokomotiva Nymburk (1953-1991)
  • Polaban Nymburk (1991-2005)
  • SK Polaban Nymburk (od 2005)

Josef Pajkrt – legendární nymburský fotbalista

Josef Pajkrt – legendární nymburský fotbalista

Nejtalentovanější fotbalista, který kdy běhal po nymburských trávnících, byl bezpochyby Josef Pajkrt. Jeho jméno se ve 40. letech 20. století vyslovovalo téměř s náboženskou úctou.

Josef Pajkrt se narodil 30.5.1923 ve zdejší železniční kolonii. Fotbalové hřiště měl tehdy přímo pod okny. Otec Josefa Pajkrta byl navíc vedoucím žáků Polabanu a nebylo proto divu, že i svého syna začal od 9 let trénovat. V třinácti letech přestoupil do dorostu. Za první družstvo Polabanu dospělých poprvé nastoupil v roce 1939. Od roku 1940, tedy v 17 letech, nastupoval stabilně v základní sestavě. V sezóně už 1940/41 významně pomohl Nymburku dostat se do první ligy. A v dalších prvoligových sezónách v letech 1941/42, 1943/44 a 1945/46 si již bez Pajkrta nymburský útok neuměl nikdo ani představit. Tehdy se stal Josef Pajkrt skutečnou ikonou nymburského klubu. Spojení Pajkrt a Polaban bylo známé všem fotbalovým labužníkům.  Klidně to můžeme srovnat se spojením Bican a Slávie nebo Panenka a Bohemians či Chovanec a Sparta.

Ve třech ligových sezonách Polabanu vstřelil 39 branek a zejména v sezoně 1945 – 1946 se umístil na páté příčce ligových střelců. Po pádu Polabanu z nejvyšší soutěže se o jeho služby přihlásila Slavie Praha, kam tehdy přestupoval za 300 000 Kčs. Ještě před přestupem stihl během léta absolvovat vojenskou základní službu a navíc v dresu Armádního tělovýchovného klubu (ATK) dokázal i vyhrát mezinárodní mistrovství spřátelených armád. V následující sezóně 1946/47 získala Slavie titul mistra. Josef Pajkrt přispěl k titulu 10 góly (Bican tehdy dal 43 gólů). Tehdy nakoukl i do reprezentace ČSR. Na podzim roku 1949 se po přeměně Slavie na Dynamo Slavia a rozpuštění vítězného mužstva vrátil zpět do Polabanu a hrál s ním nově utvořenou II. celostátní ligu. Za nástupkyni Polabanu Nymburk, Lokomotivu Nymburk, hrál Pajkrt ještě celá 50. léta, ke konci desetiletí působil i jako hrající trenér. Kariéru aktivního fotbalisty ukončil potom roku 1962 v Sokole Sadská.

Za nymburský tým odehrál Josef Pajkrt více než 1200 zápasů, ve kterých nastřílel 1084 branek. V dalších letech se Josef Pajkrt věnoval trenérské práci. Po ukončení aktivní kariéry se věnoval trénování například v FC Slovácké Slavii Uherské Hradiště, FK AS Pardubice nebo FK Mladé Boleslavi. Vnukem Josefa Pajkrta je fotbalista Radek Bejbl, vicemistr Evropy z roku 1996.
Josef Pajkrt zemřel 9.2.1988.

Jak na Pajkrta vzpomíná Bohumil Hrabal?

Kdysi jsem nevynechal jediný zápas Polabanu. Chodívali jsme tam s mým nejlepším přítelem, básníkem Karlem Maryskou. Oba jsme byli jeho fandové, chodili jsme na Polaban, když kopal divizi a když dokonce dvakrát postoupil do ligy. Za časů Pepíčka Pajkrta, o kterém jsme měl napsat knihu. To byla spojka, která uměla kličku na kapesníku zrovna tak, jako Hidegkuti nebo Kopecký. A Polaban bylo mužstvo, které na Stadión doktora Brzoráda přilákalo někdy i deset tisíc lidí. To bylo mužstvo, které mě ještě dneska často budí nad ránem a mně se zdá, že všechno vidím tak, jako tenkrát. I to, jak jsme šli na ligový zápas o tři hodiny dřív, dokonce pan Marysko si nesl stoličku, aby lépe viděl, protože tenkrát na Polabanu ochozy praskaly ve švech.

Můj vztah ke sportu byl vždy sakrální. Znal jsem jenom dvě mužstva: Polaban Nymburk a Slávii Praha. Dres Polabanu byl stejný jako dres Slávie, rozdíl představovala pouze zelená barva. Nikdy se mi nepodařilo, abych hrál fotbal tak, jako Pepíček Pajkrtů ze Polaban Nymburk. A já jsem fotbal hrával k zbláznění rád. Mou nevýhodou však byly trochu křehčí kosti. Nepodařilo se mi z dorostu přejít do prvního mužstva a tohle mě ze všech mých nepodařeností nejvíc mrzí.

Autor: Pavel Fojtík